2024. Szeptember 04. Rozália, Róza, Ida

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Gazdaság  -  2013. 09. 10. 14:31  -  www.szekesfehervar.hu
Műanyaghulladék-feldolgozó kísérleti fejlesztés fejeződött be sikeresen fehérvári részvétellel
  
A TERSZOL Környezetvédelmi és Építőipari Zrt. a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt.-vel, a Pannon Egyetemmel, a VRIC Veszprémi Regionális Innovációs Centrum Nonprofit Kft.-vel és a székesfehérvári Közép-Pannon Nonprofit Kft.-vel közösen 348.043.000 forint támogatást nyert az „1.000 tonna/év kapacitású műanyaghulladék-krakkoló kísérleti üzem kifejlesztése (MUHU 1000)” című projekt megvalósítására. A TECH_08-D2-2008-0102 számú támogatási szerződés a Magyar Kormány támogatásával, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kezelésében, a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap finanszírozásával 513.808.000 forintos összköltségvetéssel valósult meg.
 
 A projekt egy olyan komplex műanyaghulladék-hasznosítási rendszer egyik fontos részének a kidolgozását tűzte ki célul, mellyel mind a lakossági, mind pedig az ipari hulladékok további értékes termékké és másodnyersanyagokká alakíthatóak át.
 
 A 2008-ban indult fejlesztés kapcsolódik az Európai Unió aktuális környezetpolitikai célkitűzéseihez – természeti erőforrások fenntartható használata, hulladékgazdálkodási politika –, az EU 7. Keretprogram energetika, bioenergetika, hulladékgazdálkodás területeinek elvárásaihoz, valamint az Új Magyarország Fejlesztési Terv és a Közép-Dunántúli Régió Környezetvédelmi Infrastrukturális Program Hulladékgazdálkodási Alprogramjában megfogalmazottakhoz.Kutatás-fejlesztési tevékenységünk végeredménye egy olyan rendszer, mely új technológiai megoldások kifejlesztésével minimálisra csökkenti a nagy energiatartalmú poliolefin hulladékok által okozott környezeti terhelést, sőt egyes részterületein megvalósítja a hulladékmentes újrahasznosítást. Így a hulladék fokozatosan növekvő mennyiségben értékesíthető termékké alakítható, a lerakók élettartama jelentősen növelhető, és a nagy anyagigényű termék-gyártásokhoz értékes, de a jelenleginél lényegesen olcsóbb másodnyersanyagokat lehet felhasználni.A kísérleti mintaüzemmel - mely a MOL Nyrt. telephelyén Százhalombattán került telepítésre – egy 10.000 t/év kapacitású műanyaghulladék-krakkoló üzem létrehozásához szükséges tapasztalatokat, a nagyobb kapacitású rendszer nagy biztonsággal történő tervezéséhez, megvalósításához és a majdani üzemeltetéséhez és működési szükséges paramétereket határoztuk meg.