2024. Szeptember 06. Zakariás, Beáta

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Kultúra  -  2016. 08. 12. 21:28  -  www.szekesfehervar.hu A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmazA cikk VIDEÓT tartalmaz
"Ékes, boldog város büszke légy" - fényjátékkal kezdődtek a Székesfehérvári Királyi Napok
  
Beethoven István király nyitányára készült fényjátékkal kezdődtek el pénteken este a Székesfehérvári Királyi Napok a Városház téren. Falvay Miklós animációs alkotásában a magyar koronázási palást elevenedett meg. Óriásbábos koronázási szertartásjáték, zenei programok és középkori vásári hangulat várja augusztus 12-e és augusztus 21-e között a közönséget a Királyi Napokon.
KÉPGALÉRIA - nézzen bele a megnyitó ünnepségbe!

Idén is több ezren jöttek el a Belvárosba, hogy tanúi legyenek a Királyi Napok színpompás nyitóceremóniájának.
Az ünnepi nyitórendezvényen az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, Bágyi Balázs és dobosai, Szirtes Edina Mókus és a Koronázási Ünnepi Játékok zenekara működött közre. A történelmi óriásbábok bevonulását pedig Blaskó Péter mutatta be a közönségnek. A Szent István ünnepe köré szervezett rendezvénysorozatnak az idei évben a magyar koronázási palást a központi motívuma és az idei fényjáték is az aranyhímzésű, pompás királyi szimbólumról szólt. Az animációs filmalkotást Falvay Miklós készítette Beethoven István király nyitányára. Az animációs filmben megjelentek az ábrázolás motívumai, és a palást anyagának a textúrája is fontos szerepet kapott a művészi megformálásban. A koronázási jelkép életre kelt az animációban, a palástba belehímzett mindenség a képek, színek, formák és a mozgás eszközeivel elevenedett meg. A film végére teljessé vált az impozáns koronázási jelkép, kifejezve az ünnep méltóságát. 
 
"Amire emlékezünk ezen napok keretében - legyen az koronázási szertartásjáték, Musica Sacra, vagy Fény utca - abból sok minden itt, a mi városunkban történt meg. Ezt bemutatni, felvállalni csak ennek a városnak van történelmi joga. De ez a jog egyben nekünk kötelességünk és felelősségünk is. A Belvárosban lenni, egy szakrális téren sétálni, ez felelősség, amit az Árpádház program keretében vállalunk. Amikor azt kérjük, hogy a szimbólumok térjenek haza Székesfehérvárra, például az a palást, amit láthattunk, akkor nem mást kérünk, mint történelmi jogaiba visszahelyezni ezt a várost. Nem öncélúan, hanem azért, hogy a nemzet történelmi fővárosa felvállalva ezt a felelősséget igyekezzen megtenni mindent annak érdekében, hogy úgy éljen, úgy cselekedjen és úgy fejlődjön ahogy ezer éves múltja arra bennünket kötelez." - mondta ünnepi köszöntőjében Cser-Palkovics András polgármester.

A Szent István ünnepe köré szervezett rendezvénysorozatnak az idei évben a magyar koronázási palást a központi motívuma. A fényjátékot idén Fehérvár és Eger polgármestere közösen indította el. A Székesfehérvári Királyi Napok idei díszvendége Eger városa. Delegációjuk városunkban tölti az elkövetkezendő ünnepi napokat.
Habis László, Eger polgármestere köszöntőjében kiemelte azokat a történelmi személyeket és művészeket, akik összekötik a két várost. "Mindkét történelmi városnak megvan a szerepe, felelőssége és lehetősége a hagyományok ápolására." - hangsúlyozta Habis László, aki köszönetet mondott a meghívásért. A polgármester szeretettel invitálta a fehérváriakat Egerbe. A megnyitón, a fényjátékkal együtt felkapcsolták a Fény utcát is: a mozgó történelmi képregény Magyarósi Éva képzőművész, animációs filmrendező mostani alkotása II. (Vak) Béla, a Fény koldusa életét mutatja be. A Szent István-székesegyház hátsó falán Falvay Miklós vizuális tervezőművész fényfestése látható, amelynek központi témája a templomok fejlődéstörténete.

A három napos Koronázási Ünnepi Játékok történelmi programjai színvonalas szórakozást kínálnak a családoknak, az estéket pedig grandiózus színpadi előadások koronázzák meg. A mozgó történelmi képregényt a Székesfehérvári Királyi Napok valamennyi napján este kilenc és éjfél között lehet megtekinteni. Érdemes megnézni, rendkívül jól sikerült alkotások!
Könnyűzenei koncertekben sem lesz hiány a Királyi Napokon, hiszen a Zichy színpadon lép fel többek mellett Miklósa Erika és a Bon-Bon együttes, Fenyő Miklós, Rúzsa Magdi, a Csík zenekar és Lovasi András, illetve Charlie. Szombat délelőtt, a városházán Fény és árnyék a középkori Fehérvár történetében címmel az Árpád-ház Programhoz kapcsolódó tudományos ülést rendeznek. A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának szakemberei tartanak előadásokat. Szó lesz többek között az "olasz" Fehérvárról, a középkori város rendjéről, működéséről, és a rend felbomlásáról, az 1490-et követő periódusról.