2024. Augusztus 02. Lehel

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Közélet  -  2016. 08. 25. 12:01  -  Vakler Lajos, fotó: Simon Erika
"Remélem, az unokáim büszkék lesznek a nagypapára" - beszélgetés Bobory Zoltánnal
  
Szent István ünnepén Székesfehérvár önkormányzata díszpolgári címmel tüntette ki Bobory Zoltán költőt, prózaírót, művelődés- és irodalomszervezőt, Kárpát-medencében gondolkodó magyar értelmiségit és büszke székesfehérvárit. A Vörösmarty Társaság elnöke, vezette korábban a Szent István Művelődési házat, illetve Öreghegy északi részét képviselte Székesfehérvár Közgyűlésében. Nevéhez Don-kanyari zarándokutak és a Don-kanyari Emlékkápolna felépítése is fűződik.
Bobory Zoltán átveszi a díszpolgári oklevelet Cser-Palkovics András polgármestertől.
Milyen volt a te Székesfehérvárod, amikor elkezdtél a közművelődéssel foglalkozni?
 
Más volt ez a város. Nagyon jó visszaemlékezni a gyermekkoromra: az ötvenes években éltem a tizenéves gyerekek életét, amikor az ember kinyílik, és elkezdi szemlélni a városát. A belvárosban nőttem fel, a Basa utcában, olyan közösségben, akiktől pontos képet kaptam, milyen volt a régi Fehérvár. Viszonylag korán kerültem be a közéletbe, versmondóként. Akkor új ablak nyílt ki előttem, egy új nézőpontból láthattam ezt a várost. Nagyszerű irodalmi élményekben volt részem, de a korai közéletiség számtalan problémára is ráirányította a figyelmemet, ami megerősített abban, hogy valamit tenni kell. Ebben a versmondás, az irodalom nagyon sokat segített, mert ezzel tudok szolgálni.
 
Miként alakult ki a vers szeretete benned?
 
Az általános iskolai tanáromnak, Pappné Oti néninek ebben nagyon sokat köszönhetek, mert minden gyerekembert az iskola neveli azzá, ami lesz. Meghatározó élmények voltak számomra a versmondó versenyek. Román tanár úr és Pál Lajos zsűriztek, mi pedig ott álltunk megszeppenve.
 
A rendszerváltoztatás előtti időszakban úgy tűnt, a verset mondók zöme ellenzéki volt. Ezt tapasztaltad te is?
 
A versmondás, az előadás akkor hiteles, ha az ember a saját gondolataiként adja elő. Aki ezt tudatosan vállalta, az szolgálatot vállalt, a gondok, a visszásságok válaszát kereste. A ma már legendás Látókörben országosan elismert társadalmi felelősséget vállaltunk, hogy azokat a verseket mondtuk, amelyek a legélesebb kritikákat fogalmazták meg a rezsimmel szemben.
 
Ha csak az 1988-as, ma már legendás versmondásodat idézzük fel a bazilikában, amikor Illyés Gyula Haza a magasban című versével sokkoltad a hallgatóságot a Szent István-emlékév ünnepségén, akkor megállapíthatjuk, hogy az volt az alap?
 
Büszke vagyok arra, hogy a Látókör diák tagjai azonnal azonosulni tudtak ezzel, és megértették Illyés üzenetét. Ugyanígy éreztem, amikor az Egy mondat a zsarnokságról című, szintén lllyés Gyula-verset mondtam, ami „természetesen” tiltó listán volt. A Hősök terén ott volt velünk Tüskés Tibor, aki beleírta az emlékkönyvembe, hogy most hallottam először Illyés Egy mondatát, hitelesen. Egy életre szóló élmény és emlék minden pillanat, amit az ilyen rendezvényeken töltöttem.
 
Mindig megvolt benned az a pozitív megerősítés, ami segített hitelesen megélni a mégoly nehéz helyzeteket is. Tetted ezt megalkuvás nélkül. Mikor kezdted ezt leírni?
 
Mint mindenki, diákként én is írtam verseket. 1963-ban két versemmel is nyertem a Helikon-pályázaton, amelyek megjelentek az újságban is, de utána nem éreztem azt, hogy nekem ez a dolgom, elégnek tűnt a versmondás. Aztán a kettős állampolgárságról szóló, szégyenteljes népszavazás éjszakáján írtam egy verset. Elküldtem Czigány Györgynek a Lyukasórába, megjelent, és akkor megváltozott valami bennem, valami szükségszerű kegyelmi állapotba kerültem. Néhány hónap múlva a hónap költője lettem a Lyukasórában, sorra jelentek meg a verseim a különböző folyóiratokban, s ezzel elindult valami. Ennek ellenére az asztalfióknak nem írok, csak akkor ülök le, ha kényszert érzek rá. Ez nem egy szándékos törekvés, de nagyon sok munkám van egyébként is. Úgy érzem, ami kikívánkozik belőlem, azt megírom, és annak talán van jelentősége és szerepe.
A költő-előadóművész állandó tagja a Fehérvári Versünnep zsűrijének is.
Szó esett a versről, ugyanakkor az életed egy nem kevésbé fontos része a művelődésszervezés. Egy rendkívül érdekes időszakban vetted át a Szent István Művelődési Ház vezetését.
 
Életem egy nagyon szép szakaszát töltöttem ott, szolgálatnak tekintve minden percet. Hihetetlen távlatokat nyitott. Az a tizenhét év, amit ott töltöttem, csodálatos időszaka az életemnek. Az egész Kárpát-medencéből megismerhettem azokat az írókat, költőket, tudósokat, művészeket, sportolókat, politikusokat, akik ma is a barátaim. Ez olyan gazdagodást jelent, amiért nagyon hálás vagyok a Jóistennek.
 
Ott kezdődtek a beszélgetős műsoraid. Olyan vendégeid voltak, akiket mindaddig nem tudtak, nem akartak, nem mertek megszólítani.
 
Példát adtak nekem, nekünk. A ház a keresztény szellemiség otthona volt. Van egy emlékkönyvem, Illyés Gyula Konok kikelet című kötete. Amikor itt járt Fehérváron Kodály Zoltánné, elmondtam egy Illyés-verset, amit Kodály Zoltánhoz írt. Odajött hozzám gratulálni, és ebbe a kötetbe írva köszönte meg. Ettől a pillanattól kezdve ez az emlékkönyvem, s valamennyi vendégünk bejegyezte gondolatait. Ez nem csak az én kincsem, hanem kultúrtörténeti dokumentum, ami mindenkié.
 
Székesfehérvár irodalmi élete mindig példa volt arra, mi mindent lehet elérni megfelelő gondoskodással. A Vörösmarty Társaság pedig egy kiváló csapat volt mindenkor. Elnökként miként lehet koordinálni egy ilyen nagyon is öntudatos művésztársaság munkáját?
 
Azzal az elszántsággal és hittel kezdtem el a szolgálatot, ami szükséges ahhoz, hogy az ember tovább tudja vinni a közösséget a megkezdett úton. Ennek az időszaknak az elején hallottam olyan véleményeket, hogy a fehérvári irodalmi élet meglehetősen halovány. Ez talán annak köszönhető, hogy volt egy olyan nagyszerű generáció – Takács Imre, Bódás János, Bokros János, Kalász Márton, Szopory-Nagy Lajos és a többiek – akik valóban csodálatos alkotók voltak. Mára kimondhatjuk, hogy ebben a városban igenis létezik egy kiváló közösség, tehetséges és már kiforrott alkotókkal. Nem arról van szó, hogy van egy-egy remek írónk vagy költőnk, hanem a miénk egy nagyon masszív és erős, több alkotót magába foglaló társaság, akiknek valamennyi jelentős folyóiratban helyük van, itthon és a határon túl.
 
Van nekem egy ronggyá olvasott verseskötetem, a címe árulkodó: Ének a Don hőseiért. Egy antológia, amely Püski Sándor segítségével jelenhetett meg a méltatlanul elfeledett II. magyar hadsereg hőseiről írt versekkel. Ez volt talán az első jel, ami a doni zarándokutakhoz és Doni emlékkápolna megépítéséhez vezetett. Ezek szellemi atyja te vagy. Ez lehetne önmagában is egy életmű.
 
Erről csak meghatottan tudok beszélni. A Jóistentől kaptam ezt a lehetőséget, ezt az ügyet szolgáltam, elkezdtem és végigvittem. Amikor huszonöt évvel az első zarándokút után leveleket kapok a zarándoktársaimtól, hogy szeretettel, megbecsüléssel gondolnak rám, úgy érzem, ennél nagyobb tisztesség embert nem érhet. Számomra ez a mindennapos Kossuth-díj.
 
A határon túli irodalom napjai minden esztendőben az egyik legrangosabb esemény az irodalomkedvelő székesfehérváriak számára. Otthonról hazajönnek Kárpátalja, Délvidék, Felvidék, Erdély alkotói – köszönhetően a Vörösmarty Társaságnak.
 
Ezek tizenhat éve napi élő kapcsolatok. A kezdetektől nemcsak irodalmi, hanem baráti is. Örök időkre szóló barátságok szövődtek, szellemi, lelki társak vagyunk. Ezt tartom pályafutásom legnagyobb eredményének.
 
Mi volt az első gondolatod, amikor megkaptad az értesítést az elismerésről?
 
Két dolog, amiért egészen mély lelki megnyugvást és megerősítést kaptam. Az egyik, hogy a feleségem nagyapja, Csitáry G. Emil néhai polgármester városának díszpolgára lehetek, a másik pedig, ami az ember jövője: remélem, az unokáim büszkék lesznek a nagypapára..