2024. Augusztus 01. Boglárka,Nimród, Alfonz

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Közélet  -  2016. 09. 12. 12:34  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
Megerősített barátság - 25 éve testvérváros Székesfehérvár és Schwäbisch Gmünd
  
 Közös ünnepséget szervezett Székesfehérvár és Schwäbisch Gmünd a két város együttműködésekben gazdag kapcsolatának 25. évfordulója alkalmából. 1991-ben köttetett a testvérvárosi szerződés, azóta fejlődik Fehérvár és a német város partnersége. Ebben kiemelkedő szerepe van a Schwäbisch Gmünd Baráti Körnek, akik lelkes magyar és német tagjaikkal számos emberi kapcsolattal gazdagították és mélyítették a két város közötti kapcsolatot.
A Székesfehérvár és Schwäbisch Gmünd közötti kapcsolatfelvétel 25 éve városi szinten történt, mára azonban már baráti szálak kötik össze a magyar és a német embereket. A negyedszázados partnerkapcsolat megünneplésére a Hiemer-házban került sor, ahol a kapcsolat megerősítését deklaráló dokumentumot is ellátott kézjegyével Székesfehérvár polgármestere és Julius Mihm, Schwäbisch Gmünd alpolgármestere.
Az ünnepséget megelőzően a Schwäbisch Gmündből érkezett vendégek megtekintették a polgármesteri irodát, a Szent Korona, valamint a koronázási kard hiteles másolatát az Aba Novák secco előtt, illetve a Városháza Dísztermét is. A német város vezetői a Schwäbisch Gmünd és Székesfehérvár között 1991-ben aláírt eredeti együttműködési megállapodást, illetve a német város címerét is megnézték, mely a Városháza folyosójának falát díszíti. Dr. Cser-Palkovics András a jubileum alkalmából egy olyan bronzérmet adott át Schwäbisch Gmünd alpolgármesterének, melyen az Országalma, a Városháza, valamint a város címere látható.
 Köszöntő beszédében dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy a német vendégekkel a Városházán újra megnézték azt az eredeti, 1991-ben keletkezett dokumentumot, ami a testvérvárosi kapcsolatot deklarálja. "Más történelmi korszak volt ez, néhány hónappal voltunk a rendszerváltás után, így kiemelkedő jelentőségű volt ez a baráti kapcsolat. A testvérvárosi kapcsolat megkötése 1991-ben egyfajta kilátást is jelentett Európára és baráti kéznyújtás volt mindkét oldalról a másik irányába." - emelte ki Székesfehérvár polgármestere, aki szerint a dokumentum aláírása önmagában kevés lett volna ahhoz, hogy ma 25 éves kapcsoltról beszélhessünk. "Mindez annak köszönhető, hogy sikerült tartalommal is megtölteni ezt az együttműködést. Kellettek ehhez az együttműködések az oktatás és a kultúra területén, a legnagyobb köszönet viszont annak a baráti körnek jár, akik mind Németországban mind pedig Magyarországon ápolták ezt a kapcsolatot a hétköznapokban." - hangsúlyozta Székesfehérvár polgármestere, hozzátéve, hogy vannak közös értékeink Európában és ezeket a közös értékeket a testvérvárosi megállapodások tudják megerősíteni. 
Julius Mihm, Schwäbisch Gmünd alpolgármestere a magyar gasztronómia és a lecsó dícséretével kezdte köszöntőjét, kiemelve, hogy a szív és szellem boldogsága mellett egy jó kapcsolatban fontosak a gyomror örömei is, hiszen a közmondás szerint "a szerelemhez a gyomron át vezet az út". Julius Mihm hangsúlyozta, hogy rengeteg szinten épült kapcsolat a két város között, többek között gimnazisták, szakmunkások, mentősök, pékek, zenei egyesületek, kórusok, művészeti műhelyek utaznak egymáshoz tapasztalatcserére. Az alpolgármester elmondta, hogy különösen nagy érdeklődéssel figyeli Székesfehérvár városfejlesztési terveit, mert Schwäbisch Gmünd-ben hozzá tartozik ez a terület.
A köszöntőket követően a testvérvárosi kapcsolat megerősítését deklaráló dokumentumot is ellátott kézjegyével Székesfehérvár polgármestere és Julius Mihm, Schwäbisch Gmünd alpolgármestere. Az ünnepségen a magas színvonalú zenei élményekről a Hermann László Zeneiskola diákjai gondoskodtak.