2024. Szeptember 05. Viktor, Lőrinc, Ofélia

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Kultúra  -  2016. 09. 22. 12:37  -  www.szekesfehervar.hu
Vonósnégyes fesztivál és konferencia négy napon keresztül
  
Kultúra és zene: városok, templomok és kastélyok zenéje Magyarországon címmel kezdődött négynapos konferencia csütörtökön délelőtt Székesfehérváron, melynek másik helyszíne a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély, ahol a 7. Quartettissimo Fesztivál koncertjei várnak minden érdeklődőt esténként és a hétvégén is a főszerep a hangversenyeké lesz.

A konferencia előadásai nyitottak, minden érdeklődőt szeretettel várnak, a koncertek pedig belépőjegy váltásával látogathatóak Fehérvárcsurgón, a kastélyban.
A város polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy sok mindenen túl egy ilyen konferenciának talán a legfontosabb feladata az, hogy egyfajta missziós jelleget is ad azáltal, hogy fiatalokhoz olyan információkat tud eljuttatni, amik iskolai keretek között egy-egy tanórán nem biztos, hogy átadhatóak.

A tudományos zenei ülés első napjának helyet biztosító Városháza Dísztermében Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a konferencia résztvevőit. Örömét fejezte ki, hogy erre a nagyszabású „beszélgetéssorozatra” itt Székesfehérváron, a Városházán kerülhet sor.
Beszédében a Károlyi József Alapítványról úgy szólt, mint a város egyik kiváló partneréről, akivel már régóta dolgozik együtt az önkormányzat. Majd hozzátette: egy elkötelezett családnak köszönhetően - aki megálmodott valamit -, sikerült a Károlyi kastély-csodálatos környezetét megújítani, nemcsak külsejében, hanem szellemi tartalmában is. Ehhez pedig Székesfehérvár a saját szerény eszközeivel próbált segítséget és támogatást biztosítani hol koncertek, hol konferencia tekintetében.
Károlyi Angelica, a Károlyi József Alapítvány kulturális igazgatója köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek a konferencia szervezésében és lebonyolításban, valamint az előadóknak és a hallgatóknak, különös tekintettel a fiataloknak a muzsika iránti elköteleződésükért. Mint elmondta, az alapítvány és a konferencia is ugyanazt a szándékot képviseli: a kultúrát és a tudományt minél szélesebb körben összekapcsolni Európa kulturális és szellemi örökségével. Mint fogalmazott, hisznek a klasszikus zene fontosságában. Majd hozzátette: ez minden országban – ugyanúgy, mint a klasszikus irodalom is – a kultúra gerince. Örömet okoz annak, aki hallgatja, míg ha nem, akkor tanulja azért, hogy jobban érthetővé váljék.
Bányai Balázs, a Szent István Király Múzeum történésze, a konferencia szervezőjeként szintén köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták ennek a konferenciának a létrejöttét, amit másfél évvel ezelőtt álmodtak meg közösen Károlyi Angelikával és dr. Szabó Balázs zenetörténésszel, aki a konferencia csütörtök délelőtti ülésszakának levezető elnökeként úgy fogalmazott: a közös munkának remélhetőleg közös siker lesz a vége. Majd hangsúlyozta, Székesfehérváron az elmúlt évtizedekben ilyen rangos zenetudományos esemény nem volt, éppen ezért nagy izgalommal készültek erre. A csütörtök délelőtti előadásokon a templomi zene volt a téma, míg a délután folyamán az előadások a városok zenéjéről fog szólni. Az előadók között művelődéstörténészek, zenetörténészek, történészek, irodalomtörténészek és zeneművészek vannak, akik egyrészt a zenetudomány, másrészt az egyes társtudományok oldaláról közelítik meg a különböző témákat.
Az első előadások a 17-19. század zenetörténetéről szóltak. Többek között a szerzetesrendi oktatási központokról és iskolamesterekről, Johann Wohlmuthról, a soproni evangélikus zeneigazgatóról, valamint a harsona szerepéről, illetve az énekkarokról és a hangszerekről. A délutáni ülésszakon a vokális hangszeres és a billentyűs zene lesz a téma, valamint a Magyar Királyi Zeneakadémia és reformkori kísérletek egy székesfehérvári zenés színház létrehozására. A napot Fehérvárcsurgón, a Károlyi-kastélyban komolyzenei koncert zárja, az Authentic Quartet előadásában. A hangverseny egyúttal a Quartettissimo Vonósnégyes Fesztivál nyitókoncertje is. A zenetudományi ülés holnap Fehérvárcsurgón, a Károlyi-kastélyban folytatódik. A téma ezúttal az udvari zene lesz Magyarországon és Európában, valamint arisztokraták és rezidenciák. Az esti hangversenyt a Quatuor Girard adja. A rendezvény szombaton ugyancsak a Károlyi-kastélyban diákkoncertekkel folytatódik, míg vasárnap este Székesfehérváron a Ciszterci templomban az Alba Regia Szimfonikus Zenekar Kamarazenekarának koncertjével zárul.