2024. Szeptember 05. Viktor, Lőrinc, Ofélia

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Kultúra  -  2016. 09. 30. 19:53  -  A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
A Zene világnapja Fehérváron - a Tilinkó zenekar kapta idén a Fricsay-díjat
  
Az idei évben is csodás zenei ünnepet varázsoltak az Alba Regia Sportcsarnokba a fehérvári kórusok. A Zenei Világnap székesfehérvári ünnepségének csúcspontjaként a 2002-ben alapított Fricsay Richárd Zenei Díjat is átadták. Az idei évben a Tilinkó Zenekar vehette át a nívós díjat, amely az elmúlt évtizedekben beírta magát a város zenei életének történelmébe.

A Tilinkó együttes minden tagja elkötelezett a népi kultúra és a zene iránt. A negyven esztendős zenekar nemcsak a tagok életének lett elválaszthatatlan része, hanem Székesfehérvárnak is. Kneifel György, Kneifel Imre, Polgár Zoltán és Juhász Balázs hegedűn, tamburán, cimbalmon, brácsán, ütőgardonon, dobon, kobzon és brácsa-tamburán, bőgőn, csellón és tamburán játszanak. A Pesovár Ferenc néprajzkutató szakmai útmutatásán elindult zenekar előadásaival a közönséget táncra ösztönző, stílusos hangzást képviseli. A magyar temperamentumos, sokszínű népzenét Európán kívül számos országban megismertették a közönséggel, felléptek Kanadában, az USA-ban, Tunéziában, Kínában és Indiában is. Művészetüket a Népművészet Ifjú Mestere címmel, a Gyermekekért-, a Székesfehérvárért Pro Urbe díjjal, számtalan zenei díjjal, nívódíjjal ismerték el.
Az este nyitányaként a Fehérvár Fanfár és Pesovár Ferenc gyűjtőmunkájának köszönhetően Mezőföldi népdalok csendültek fel a Zene Világnapján. Az együttes az elmúlt évtizedekben beírta magát a város zenei életének történelmébe.
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, a Tilinkó Zenekar, a Fehérvár Dob Zenekar mellett az Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica Kórus, a Bástya Kórus, a Primavera Kórus, a Vox Mirabilis Kamarakórus, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, a Kossuth Lajos Általános Iskola, a Ciszterci Szent István Gimnázium, a Széna Téri Általános Iskola, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola, a Tóvárosi Általános Iskola és a Zentai Úti Általános Iskola énekkarai is magas színvonalú produkcióval léptek fel a pénteki eseményen.
Az ünnepségen Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője köszöntötte a közönséget. Mint mondta közelebb kell kerülnünk a zenéhez annak érdekében, hogy a zenét szerető és értő emberek lehessünk. Véleménye szerint Székesfehérváron ehhez minden lehetőség adott, köszönhetően többek között a Fricsay Richárd által alapított zeneiskolának a már intézménnyé nemesedett Alba Regia Szimfonikus Zenekarnak, a Kodály Zoltán Iskolának, illetve az elmúlt évtizedek ragyogó fehérvári zenész generációinak.
A péntek esti rendezvény keretében nyújtották át az Éneklő Ifjúság Okleveleit. A Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége Országos Dicsérő Oklevéllel tüntette ki a Bárdos Lajos Gyermekkart Kneifel Imre vezetésével. Országos Dicsérő Oklevelet ítéltek oda a Kodály Zoltán Iskola Legkisebbek Kórusának Polgár Zoltánné vezetésével. Országos Dicsérő Oklevéllel ismerték el a Teleki Blanka Gimnázium Fiú Kórusának kiemelkedően színvonalas munkáját Auth Ágnes vezetésével. A Zene Világnapja helyi ünnepén Székesfehérvár zenei életének meghatározó alakját, a Pro Civitate- és Fricsay-díjas ének-zenetanárt, karnagyot, Horányi Ottiliát is köszöntötték abból az alkalomból, hogy néhány nappal ezelőtt vette át Aranydiplomáját.