2024. Augusztus 01. Boglárka,Nimród, Alfonz

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Közélet  -  2016. 09. 30. 20:36  -  szekesfehervar.hu A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
Műholdak, robotok, drónok, szivattyúk és retró játékok a kutatók éjszakáján
  
Idén is nagy erőkkel készült a kutatók éjszakájára az Óbudai Egyetem Alba Régia Műszaki kara. Az érdeklődők kalandozhattak a műholdak világában, részt vehettek tudományos és technikai játékokon, megismerhették a fény graffitit, de láthattak robotversenyt és tudományos játszóházat is.
KÉPGALÉRIA

A Grundfos-ban idén is nagy népszerűségnek örvendett a gyerekek körében az a kreatív foglalkoztató, melyben a gyártáshoz használt apró alkatrészekből készíthettek bármit a gyerekek.
A gyerekek szórakozhattak az Óbudai Egyetem hallgatói által fejlesztett játékokkal és retró játékokkal is. A gyerekek így kipróbálhatták az új játékokat, és azt is, hogy milyen volt egy személyi számítógép 30 évvel ezelőtt. A kutatók éjszakájának látogatói az Óbudai Egyetemen olyan drónt is láthattak, amely 100%-ban saját készítésű: Angeli Zsolt és Szabó Dávid másodéves mérnökinformatikus hallgatók kihívást keresve készítették, önfejlesztésképpen.

A kutatók éjszakáján az Óbudai Egyetem hallgatói által megépített Lego NXT robotokat is programozhatták a jelentkezők és a kijelölt akadálypályán versenyezhettek a robotokkal.
A Multimédia labor felfedte az „Arduino” titkait is, amely egy olyan nyílt hardver prototípus platform mikrokontrolleres rendszerekre, amely olcsó megoldást kínál az interaktív elektronikai projektek megvalósítására. A fejlesztő a processzor programozásával kezelheti az eszköz kimeneteit és bemeneteit, így csatlakoztatva a fizikai világot a digitális világgal.
Az Óbudai Egyetem Alba Régia Műszaki Karán érdekes előadások is színesítették a palettát. „Városfejlődés légi fényképek és térképek alapján” címmel Balázsik Valéria, az Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézetének adjunktusa Székesfehérvár területi változásait, fejlődését követte nyomon korabeli dokumentumok, valamint az elmúlt évtizedek korszerű technológiájával gyűjtött adatok alapján. Az előadás bebizonyította, hogy múlt és jelen összekapcsolása, egyidejű megjelenítése lehetséges évszázados térképek és napjaink légi- és űrfelvételei segítségével. Balázsik Valéria adjunktus kiemelte, hogy ma már olyan adatforrások állnak rendelkezésünkre, amelyekkel bizonyos tematikus térképek pillanatok alatt újíthatók. Az adjunktus beavatta a hallgatóságot a nagy felbontású „ortofotók” világába, amelyek perspektivikus torzításoktól mentes képek. Elkészítésükhöz repülni kell egy adott település fölött, Magyarországon átlagosan 3-4 évente készítenek ortofotókat. Balázsik Valéria a drónok geodéziai célú alkalmazásáról is beszélt, amelyek komoly lehetőséget jelentenek az adatgyűjtés szempontjából.
Az Óbudai Egyetem Alba Régia Műszaki Karán kívül is számos program várta a fehérváriakat a kutatók éjszakáján. Székesfehérváron a Grundfos Magyarország Gyártó Kft.-nél éjszakai gyártúrát tartottak, valamint az "Egy labor kémcsövek nélkül" című program alkalmával megtudhatták az érdeklődők, milyen a gyár laboratóriuma. 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szagos és színes programot szervezett: itt íz-, szag-, szín-minták segítségével az alapízek felismerését, a szagok azonosítását, a színintenzitás felismerését is megismerhették a látogatók a hivatal laboratóriumában.
A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban a naprendszerről, a gravitációs hullámokról volt szó és nem maradt el a távcsöves bemutató sem. A Progresszió Mérnöki Irodában pedig a laborba is betekintést nyerhettek a látogatók.