2024. Július 31. Oszkár, Ignác, Bató

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Közélet  -  2016. 10. 25. 11:16  -  www.szekesfehervar.hu
Felújítások, városüzemeltetés, közvilágítás - beszélgetés Bozai István városgondnokkal
  
Ebben az évben is jelentős feladatot adtak a Fehérvári beruházások a Városgondnokságnak, amit jórészt saját szakember gárdával végzett el az önkormányzati szolgáltató. Mára mondhatni törzsgárda alakult ki az egyes szakmacsoportokon belül a cégnél, ami annak is köszönhető, hogy a juttatások terén is lépést tartanak a versenyszférával. Bozai István városgondnokkal a beruházásokról, városüzemeltetésről és a város közvilágítás-fejlesztéséről is beszélgettünk.
 
Idén is sok többletfeladatot kapott a Városgondnokság, az egyik -a minap bemutatott- fehérvári közvilágítás fejlesztés, melynek keretén belül majdnem kétezer lámpát cserélnek le…
 
A városban összesen 12 ezer lámpatest található, melyből kétezer nagyon korszerűtlen mintegy negyven éves lámpa. Ezek még az ún. higanygőzös lámpák, amik fehér fénnyel világítanak és egy tükör nélküli alumínium búrában vannak. A Verebélyi utcában is felszerelt nátriumos égők sárgásan világítanak és a ködös, párás, esős időben ez a fajta lámpa adja a legjobb megvilágítást: nem tükröződik az aszfalt, jobban átvilágítja a ködöt és jobb fényt ad a párás időben. Az volt a szakembereink javaslata, hogy ne LED-es lámpákra cseréljünk egy-egy városrészben, hanem a városban elszórtan található korszerűtlen higanygőzös lámpákat cseréljük ki korszerűbbre. Néhány kiemelt csomópontban vannak erős LED-es lámpák, így a Várkörúton, a börgöndi bekötőúton és az alsóvárosi kerékpárúton is ilyenek világítanak.
 
Miért nem LED-esre cserélnek?
 
A LED-es közvilágítás még mindig nagyon drága technológia és ma tíz éves élettartamot mondanak a gyártók, ráadásul nem lehet csak az égőt cserélni ezekben, hanem újra meg kell venni a lámpatestet. Több más magyar városban ahol LED-es lámpákat szereltek fel, a korábbinál gyengébb megvilágítási szintet tudtak elérni, ráadásul jelenleg még kétszer annyiba kerülnek ezek a lámpatestek, mint a például a nátriumosak és maximum 30 százalékos megtakarítást tudnánk elérni ezekhez képest. A mostani cserével a 80W-os higanygőzös lámpákat 50W-os nátriumosokra cseréljük és mintegy harmadával több fényt bocsát majd ki az új energiatakarékosabb égő.
Ezzel a mostani fejlesztéssel elérjük azt, hogy a városban egységes, jó megvilágítási szintet tudunk biztosítani. Szakmai véleményem szerint pusztán energiatakarékosság miatt nem érdemes LED-es technológiára cserélni. Amire érdemes lesz cserélni, az az intelligens közvilágítás, ami azt jelenti, hogy akkor világít fényesen a lámpa, amikor van mozgás, egyébként alapfényre áll vissza. Ez a jövő szerintem és a LED-es technológiát a vezérléssel együtt lehetne kihasználni igazán hatékonyan. A lámpákra szerelt mozgásérzékelőkkel pedig nem csak a fényeket szabályoznánk, hanem forgalmi adatokat is kaphatnánk. Ez a fajta intelligens technológia számunkra jelenleg megfizethetetlen, de ha olyan gyorsan csökken ennek is az ára, mint a LED-es technológiának, akkor néhány év múlva el lehet kezdeni fejleszteni ezt a fajta rendszert.
 
A Városgondnokság végzi hamarosan a metszését a vezetékek melletti közterületi fáknak. Mikor kezdik ezt a munkát?
 
Január óta folyik a szerződéskötés az áramszolgáltatóval: át kellett esnünk egy előminősítési vizsgálaton, majd a szerződési feltételekben állapodtunk meg. A hónap végétől tudunk minden valószínűséggel nekiállni a gallyazásnak és a fák nyugalmi időszakában el tudjuk végezni a munkát. Nagyon remélem, hogy a szolgáltató elvárásainak és a kertészeti szempontunknak is meg tudunk majd felelni és megfelelő munkaerőt is találunk erre a komoly szakmai feladatra. Bízom abban, hogy lakók sokkal nagyobb megelégedésével metsszük majd a fákat és a levágott gallyakat sokkal gyorsabban elvisszük a fák alól, mint ahogy történt az korábban.
 
Nyáron több városi intézmény felújításán is dolgozott a Városgondnokság, ősszel milyen munkákat végez az építőipari „divízió”?
 
Az önkormányzati megbízásainknak lassan a végére érünk. Nyáron végeztük az intézményfelújításokat és ilyenkor ősszel kezdjük a saját beruházásainkat. A Béla úti köztemetőben egy Fehérváron eddig még nem volt, száraz szórásos temetkezési szertartáshoz készítünk elő egy parcellát, melynek decemberben lesz az átadása. Nagy munkánk, amivel hamarosan végzünk, a Sóstói Stadionban a haszonbontás, ugyanis nagyon sok értékes dolgot sikerült megmentenünk, aminek eredményeként készülhetett el a volt MÁV pálya teljes felújítása, ahol jelenleg is dolgozunk. A Prohászka úton is kezdjük a következő hetekben az ottani volt MÁV pálya felújítását, ami új műanyag burkolatot kap és felújítjuk az öltözőket is. A Maroshegyen a Mezővári pályán építünk egy műfüves pályát és világítást, amit szintén év végéig szeretnénk befejezni.
 
A városban tapasztalható munkaerőhiányt érzi-e a Városgondnokság?
 
Beállt egy nagyon jó minőségben dolgozó törzsgárda a 2009-es megalakulásunk óta és az önkormányzat jóvoltából a béreket is a versenypiachoz tudjuk igazítani. Minden területünkön nagyon jó szakembergárdával tudunk dolgozni. Jelentős munkaerőhiányunk van azonban a közmunkások terén. Két éve még hatszáz fő volt a közmunkások száma és a város ipara az elmúlt időszakban annyi embert felvett, hogy gyakorlatilag eltűntek a közmunkások. Azokat az embereket pedig, akik rendesen dolgoztak mi vettük fel, mert nagy szükség van a munkájukra és jövőre is tervezünk hasonló felvételt.
 
A parkfenntartás esetében a felújított parkok több embert is igényelnek?
 
Ahogy minden évben építünk vagy felújítunk egy-egy parkot, az több munkát és feladatot is hoz a jövőben. Próbáljuk gépesítéssel és a meglévő kapacitással elvégezni a lehető legjobb minőségben a feladatainkat. A város részéről is egyre nagyobb az elvárás, amire jó példa a fűnyírások gyakorisága. Régebben évente hatszor vágták le alvállalkozók a füvet a városban, mi idén nyolcszor vágtunk átlagosan. A beszámolónknál pedig a tulajdonos önkormányzat közgyűlésén is kérésként hangzott el, hogy próbáljuk meg még többször nyírni. Azon dolgozunk most közösen, hogy a meglévő kapacitásainkkal, a munkavállalóink tervezett túlóráztatásával, hogyan tudjuk jövőre elérni azt, hogy 10-12 alkalommal le tudjuk vágni a füvet. Az önkormányzattól mindig megkapjuk azt a forrást, ami a városüzemeltetéshez szükséges, de sokszor a teljesítmény ilyen arányú növelése nem pusztán pénz kérdése. A munkaerőt a parkfenntartás esetében is meg tudjuk őrizni, de nem tudunk például holnap plusz száz embert felvenni fűnyírásra a városban, akik megfelelő munkaintenzitással dolgoznak. Harminc-negyven járművel dolgozunk fűnyírási szezonban, aminek szervizelése és megfelelő működtetése is komoly feladat a cég életében.
 
A zöldterület fenntartással kapcsolatban hangzott el a minap a főkertészek konferenciáján, hogy mekkora segítséget jelent akár a kedvezményes virágvásár vagy a már hagyományos közterületi növényültetési pályázat…
 
Majdnem ugyanannyi egynyári virágot ültetnek el a lakók, mint a gondnokság, bár ebben szerepe van annak is, hogy a kisebb virágágyások helyett igyekszünk színes, virágzó cserjéket, bokrokat ültetni. Az egynyári virágok közterületen úgy mutatnak szépen, mint például a Petőfi parkban a virágágyások, ahol egész évben díszítenek a virágok. A növényültetési pályázatokon, pedig sok ezer fás szárú növényt ültetnek lakók és lakóközösségek százai a közterületeken, amit gondoznak is az ingatlanok előtt, ezzel is szépítve Székesfehérvárt.