2024. Szeptember 04. Rozália, Róza, Ida

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Kultúra  -  2016. 10. 27. 11:10  -  www.szekesfehervar.hu A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
Játéktörténeti konferencia a Hetedhét Játékmúzeumban
  
A hagyományoknak megfelelően idén is játéktörténeti konferenciával emlékezik a Hetedhét Játékmúzeum Moskovszky Évára, a magyarországi játékgyűjtés és játékmuzeológia meghatározó alakjára. A csütörtökön kezdődött konferencia három témakört érintve igyekszik rávilágítani a játékkészítés jelenkori perspektíváira.
KÉPGALÉRIA a konferencia megnyitójáról és a Hetedhét Játékmúzeum babagyűjteményéről

A Moskovszky gyűjtemény és Réber László kiállítása egymást gazdagítva adnak új, friss látásmódot a látogatóknak. A Hetedhét Játékmúzeum keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között várja a látogatókat a Hiemer-házban.
A megnyitót követően a szakmai tanácskozás első része "Régi játék nem rossz játék" címmel vette kezdetét. A népi játékokról, játékkészítésről és az egyedi játékok szerepéről néprajzkutató, művészettörténész, valamint kézműves szakember előadók beszéltek.

A tanácskozás résztvevőit a szakmai előadások kezdete előtt Brájer Éva alpolgármester, dr. Török Petra, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztály főtanácsosa, valamint dr. Györgyi Erzsébet, a Kiss Áron Magyar Játék Társaság elnöke köszöntötte.
A délután folyamán a Játékkészítés – játékkultúra, illetve a Játéktervezés – játékpiac témáké lesz a főszerep. A prezentálók között játékokkal foglalkozó cégek vezetői, játékkészítők és pszichológusok is vannak. 
 
Nagy Veronika muzeológus, a Hetedhét Játékmúzeum vezetője arról is beszélt, hogy a konferencia témája a játékkészítés, mely nagyon tág és sokrétűen bemutatható, hiszen a játék maga az élet és amilyen sokféle módon éljük mi az életünket, olyan sok játék vesz minket körül. A tanácskozás célja pedig a gondolatébresztés és a kérdésfelvetés. 
 
Brájer Éva alpolgármester hangsúlyozta, hogy nagyobb lehetőséget és teret kell biztosítani a jövőben a játéktörténeti konferenciának, akár a Városháza Dísztermében, hogy mind családanyák, mind pedagógusok, mind a különböző intézményvezetők részt vehessenek rajta. Hiszen, a mai kor világában, amikor a digitális eszközök használatát gyermekeinktől tanuljuk, az egyensúly megtartása végett egyre nagyobb szükség lesz annak a tudásnak az átadására, amit az előadóktól tudhatunk meg. 
 
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztály főtanácsosa, dr. Török Petra megnyitó beszédében beszámolt azokról a fejlesztésekről, amik részben a Kultúráért Felelős Államtitkárság, részben a Közgyűjteményi Főosztály hatáskörében az elmúlt időszakban a játékmúzeumok, a játékgyűjtemények és a játékkiállítások kapcsán jelentősek, és amivel a Kultúráért Felelős Államtitkárság minden évben a múzeumok állandó kiállításainak megújulását kívánja elősegíteni. Beszélt azokról a kihívásokról, amiknek a játékmúzeumoknak meg kell felelnie, így a családbarát szemlélet kialakítása, a játék lehetősége a kiállításokon a gyermekek számára, amik még mindig nem természetesek sok intézmény tekintetében. 
 
A konferencia első előadója dr. Györgyi Erzsébet, a Kiss Áron Magyar Játék Társaság elnöke volt. Bevezetőjében a Moskovszky-konferencia megszervezésének kezdeteiről beszélt, kiemelve ebben Brájer Éva alpolgármester jelentőségteljes szerepét. Majd arról szólt, hogy a múzeumok által szervezett különböző konferenciákkal kapcsolatban a hidat a muzeológusok és a befogadó közönség között a városvezetés tudja alkotni, amely a pedagógusokat és az intézményvezetőket ezen rendezvényeken való részvételre fókuszálja.
Szólt arról, hogy minden gyermek a saját tapasztalatain keresztül tanul, és ebben a játéknak nagy jelentősége van. Így hangsúlyozta, hogyha jövőt akarunk építeni, akkor játszani kell minél többet nemcsak gyerekkorban, hanem egész életen át. Előadásában a jövőre 30. születésnapját ünneplő Kiss Áron Magyar Játék Társaság működéséről beszélt, és a magyar játékkultúra értékeinek felkutatása, őrzése, terjesztése és továbbfejlesztése során betöltött szerepéről.