2024. Július 30. Judit, Xénia, Péter

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Közélet  -  2016. 12. 02. 12:49  -  Gáspár Péter, fotó: Bácskai Gergely A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
Emléktábla állításával tisztelegtek az 56-os katonahősök előtt
  
Felavatták pénteken a Helyőrségi Klub épületének falán elhelyezett emléktáblát, ami az 1956-os forradalom és szabadságharc katona hősei és áldozatai előtt tiszteleg. Székesfehérváron nyolc magyar katona esett áldozatául a szovjet inváziónak, a város Herceg Tibor, Daróczi Sándor, Németh László, Farkas István, Jáki István, Nagy Rudolf, Adolf József és Tánczos István hősiességének állított emléket.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján emléktáblát avatott a város a Helyőrségi Klub falán. A tábla annak a nyolc katonahősnek a nevét őrzi, akik a szovjet megtorlás áldozatául estek 1956 november 4-én Székesfehérváron. Az avató ünnepségen Vargha Tamás honvédelmi-miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője a forradalom napjait felidézve kiemelte, hogy nem kevesen csatlakoztak a katonák és katonaviselt emberek közül azokban az októberi napokban a felkelőkhöz, fegyvert fogva, vagy éppen a fegyverforgatás tudományát tanítva a fiataloknak.
"Az alakulatok többsége a katonai objektumok védelmi feladatát látta el itt Fehérváron is, így segítve, bátorítva a felkelőket. A Magyar Honvédség becsületére vall, hogy csak néhány, párthoz és a kommunista ideológiához hű parancsnok akarta megtörni alakulata felhasználásával a forradalmat." - hangsúlyozta Vargha Tamás.
Beszédében Vargha Tamás 1956. november 4-ét felidézve kiemelte, hogy a békés vasárnapra készülő polgárokat a szovjet hadsereg feldübörgő páncélosai, a tankágyúk dörgése és a géppuskasorozatok ébresztették. "A váratlan támadás célja a polgári lakosság megfélemlítése, a fegyveres csoportok szétzüllesztése és a katonai objektumok elfoglalása volt. Így vált célponttá Székesfehérváron a Tiszti Klub, a Vadásztölténygyár és a Sóstói repülőtér. A szovjet páncélosokkal szemben a katonák kézifegyvereikkel nem tudták tartani állásaikat." - tette hozzá.
Székesfehérváron nyolc magyar katona esett áldozatául a szovjet inváziónak, emléküket most emléktábla őrzi 60 évvel haláluk után. Huszonéves fiatalok voltak: Herceg Tibor főhadnagy, Daróczi Sándor hadnagy, Németh László honvéd, Farkas István honvéd, Jáki István honvéd, Nagy Rudolf tizedes, Adolf József honvéd és Tánczos István honvéd.
A beszédet követően Vargha Tamás honvédelmi-miniszterhelyettes és Cser-Palkovics András polgármester közösen leplezték le és koszorúzták meg a Helyőrségi Klub falán lévő emléktáblát, majd a fegyveres és rendvédelmi szervek, civil szervezetek és magánszemélyek helyezték el az emlékezés virágait.Az eseményen részt vett dr. Simon László kormánymegbízott, Brájer Éva alpolgármester, dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka, Benda László ezredes, az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred parancsnoka, Szabó András ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoki irodavezetője, Sinka Jenő, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége Fejér megyei szervezetének elnöke, Csernai Ádám, a Politikai Foglyok Országos Szövetsége Fejér megyei szervezetének elnöke, valamint Székesfehérvár önkormányzati képviselői is.