2024. Július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Közélet  -  2017. 03. 01. 08:48  -  szekesfehervar.hu
Márciusi feladatok a kertben - Németh László kertészmérnök tanácsai
  
Elérkezett a március és ezzzel együtt a jó idő is, amit minden kertkedvelő várt. Az egyik legfontosabb feladat ilyenkor a növények lemosó permetezése, ehhez pedig a réz, a kén és az olaj a legfőbb fegyver az áttelelő kórokozók és kártevők ellen. A réz az áttelelő gombák és baktériumok ellen hatékony, a kén a lisztharmat fertőzöttséget csökkenti. Az olaj pedig részben a rovarok, atkák elleni küzdelemben segít, részben a tapadást segítő komponens.
A lemosó permetezés lényege, hogy a teljes növényt beborítjuk a szerrel, a permetlét befolyatjuk a legkisebb kéregrepedések közé is. A különböző gombás betegségek, levéltetvek és egyéb kártevők nem csak a gyümölcsfákat támadják, hanem a kertünkben lévő összes bokrot, virágot és dísznövényt. "Azt javaslom, hogy ezeket is kezeljük, hogy minél kevesebb károsítóval kezdjük a szezont. Bár a lemosó permetezés elengedhetetlen, ez csak a kezdete a kiskerti növényvédelemnek, és elsősorban a gyérítésben van szerepe.
Lemosó permetezéshez több készítmény is rendelkezésre áll, mint például a Bordói lé+kén, a Rézkén, a Nevikén, az Agrokén, vagy a mindhárom komponenst tartalmazó Olajos rézkén, vagy a Vegesol eReS. A készítmények többsége biológiai növényvédelemben is használatos szer, ráadásul a Vegesol eReS akkor is használható, ha egy kicsit megcsúsznánk a munkával, hiszen virágzás közeli állapotban sincs perzselő hatása.
"

Elkezdhetjük a paprika és a paradicsom palántázását is. A kikelő palántákat palántadőlés ellen beöntözéssel kezeljük Proplanttal, Previcus Energy-vel, vagy Trifender WP-vel. Ez utóbbi mikrobiológia készítmény, tehát vegyszermentes környezetben is tökéletes védelmet nyújt.
Sajnos az elmúlt években sok buxust tarra rágtak a puszpángmoly lárvái. A tél ugyan kemény volt, lehetnek mégis túlélő hernyók a buxusokon. Mivel az áttelelő alakok nagyon védetten, elbújva vannak jelen a növényen, a lemosó permet ellenük hatástalan. Meg kell várni, hogy a melegebb időben elhagyják fészküket, és csak akkor tudunk ellenük védekezni kontakt és felszívódó szerek kombinációjával. Az első egyedekkel az emelkedő hőmérséklet függvényében március végétől találkozhatunk.

A lassan melegedő talaj alkalmas a borsó, retek, saláta, hagyma, fokhagyma, pasztinák vetésére. Fontos, hogy a túlságosan hideg talajba vetett magok nem, vagy csak vontatottan, rosszul kelnek, ezét figyeljünk a tasakokon feltüntetett talajhőmérsékleti értékekre is.
 Március második felében az időjárás függvényében már burgonyát is vethetünk. Érdemes a jó minőségű fémzárolt gumókat megvásárolni, hiszen a megfelelő tápanyag ellátás mellett, ez az egyik biztosítéka a bőséges termésnek. A vetéssel egyidejűleg a talajlakó kártevők ellen is védekezhetünk talajfertőtlenítéssel. A legtöbb esetben ezzel elkerülhető például a hagyma, a retek, a sárgarépa, vagy a petrezselyem kukacosodása. A talajban gázosodó Force 1,5 G mellett évek óta sikeresen alkalmazhatjuk az Artis, vagy a Bora készítményeket is. Mindkettő bio készítmény, mely kiválóan alkalmas akár a fonálférgek ellen is.
 
Sokaknak okoz gondot a körtefákon egész évben károsító körtelevélbolha. Az áttelelő egyedek 5-6 C°-os léghőmérsékletnél bújnak elő, és párzás után a hajtásokra rakják petéiket. A védekezés alapja az ezekből kelő lárvák elpusztítása. Ennek időpontja a levelek egérfüles állapotában van, és ha sikerrel járunk, akkor abban az évben már nem kell komoly kártételre számítani. Az időzítés mellett különösen fontos a szerválasztás is. Sajnos a körtelevélbolha több szerre is rezisztens, a szerválasztást bízzák szakemberre, aki a korábbi években használt szerek alapján a megfelelő hatóanyagot javasolja.

A gyepfelületek gondozása is elkezdődhet. A vasgálic, vagy a vastartalmú műtrágyák kiválóan irtják, vagy gyérítik a mohát. Az ezt követő gyepszellőztetés pedig segíti a tömörödött talaj lazítását, levegőhöz juttatva a gyökereket.
A téli pihenésnek vége, a kertben tavasztól sok a tennivaló, azonban a friss levegőn eltöltött idő mindenkinek a javára válik. Kérdéseikkel forduljanak hozzánk bizalommal, keressenek bennünket üzletünkben, és kérdezzenek bátran. Kövessenek bennünket facebook oldalunkon is, illetve hallgassák kéthetente pénteken délben, a Vörösmarty rádióban aktuális kertészeti tanácsainkat. Örömmel teli kertészkedést kíván Németh László kertészmérnök és a Kenderzsineg Mezőgazdasági Bolt.