2024. Július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Közélet  -  2017. 03. 14. 15:34  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika
Burján Zsigmond kapta idén a Penna Regia díjat
  
Burján Zsigmond, a Fehérvár Médiacentrum operatőre, a Csak még egyszer előre! történelmi játékfilm rendezője kapta az idei Penna Regia díjat. Több saját filmet is készített pályafutása során, Fehéredő múlt trilógiája Székesfehérvár történelmét mutatja be. A díj átvételekor Burján Zsigmond köszönetet mondott a néhány hete elhunyt Siklósi Gyula régészprofesszornak, aki nélkül nem jöhettek volna létre filmjei.
A Penna Regia díjat 1997-ben alapította Székesfehérvár önkormányzata. A díjat azok az írott vagy elektronikus sajtóval foglalkozó újságírók kaphatják, akik munkájukkal hozzájárulnak a város hazai és nemzetközi ismertségének további növekedéséhez. Az idei díjazott Burján Zsigmond rendező-operatőr, aki egyedülállót alkotott a Csak még egyszer előre! című filmjével, ami az első helyi kezdeményezéssel gyártott egész estés film, történelmi dráma Magyarországon. Székesfehérvár gazdag történelmének megismeréséhez is hozzájárult alkotásaival, a Fehéredő múlt trilógia izgalmas kalandozás a város múltjában.
A díj átadása alkalmából mondott köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere olyan hivatásnak nevezte az újságírást, ami nélkül nem képzelhető el a demokrácia, mivel nyilvánosság nélkül demokratikus rendszerről nem lehet beszélni. "Nem véletlen, hogy a nemzet közösségét leginkább egységesítő ünnep előtt, március 15-e előtt tartjuk évről évre ezt az ünnepséget. Abban bízom, hogy az egyik legfontosabb érték, a szabad sajtó abban a vonatkozásban is fennmaradhat Székesfehérváron, hogy a fehérvári történések, a fehérvári hírek nem más városból, hanem itt, Székesfehérváron kerülnek megfogalmazásra és bemutatásra. Meggyőződésem, hogy a helyi híreknek helyben kell létrejönnie." - fogalmazott Cser-Palkovics András polgármester. Burján Zsigmond munkásságáról szólva kiemelte, olyan személynek adják át a kitűntetést, aki évek óta felvállalja azt a missziót, hogy a város gazdag történelmi múltjáról egy-egy korszak bemutatásával számot adjon, feldolgozza azt és lehetővé tegye számunkra, hogy jobban átérezzük ezer éves városunk történelmét, ami nem csak a múltban hat, hanem a jelenben is.
Pohárköszöntőjében Hagymásy András, a Fehérvár Médiacentrum Kft. ügyvezető igazgatója gratulált a díjazottnak. "Örülnünk kell annak, hogy ez a város lehetőséget biztosít ilyen kiváló emberek számára, hogy ne csak a hétköznapi munkában mutassák meg képességeiket, tudásukat, hanem lehetőséget kapjanak arra is, hogy a bennük rejlő tehetséget, szorgalmat kiváló alkotások formájában mutassák meg." - fogalmazott Hagymásy András, aki szólt arról is, hogy forradalmi változások zajlanak a sajtó világában. "Nem könnyű ehhez alkalmazkodni, főleg azoknak, akik az újságírás klasszikus értékei mentén nevelkedtek. Sokan küzdenek azzal, hogyan igazodjanak ezekhez a változásokhoz: ebben is jó példát állít elénk Burján Zsigmond, aki megtalálta az életében és szakmai munkásságában azt a területet, ahol igazán értéket tud teremteni és ezt át tudja adni a közösségnek." - fogalmazott a a Fehérvár Médiacentrum igazgatója.

Burján Zsigmond
1959-ben született. Eredeti szakmája gépi adatfeldolgozó volt, csak később került közel a média világához: kezdetben fotósként dolgozott, ezután lett operatőr. A '90-es évek elején több saját etüd jellegű filmet készített, melyet saját maga szerkesztett és forgatott, majd az évtized közepén a Magyar Televízióhoz került. A 2000-es évek közepén lett újra a Fehérvár Televízió munkatársa, ezután nem sokkal elkezdett dolgozni a Fehéredő múlt trilógián, mely Székesfehérvár történelmét mutatja be három részben, Siklósi Gyula régészprofesszor mentorálásával. Az első, „Kereszttől a félholdig” című, 2012 augusztusában bemutatott rész a középkori Székesfehérvár történelmének egy fontos időszakát dolgozza fel a 17. század közepéig. A második, „Uram, maradj velem!” című fejezetet 2013 júniusában vetítették a nagyközönségnek, mely a török uralomtól az 1848-49-es évekig tartó időszakot tárja fel. A harmadik, „Áttörő fény” című, 2014 júniusában vetített filmből a dualizmus korától napjainkig tartó periódust ismerhetjük meg. A Csak még egyszer előre! című történelmi játékfilmjét tavaly ősszel mutatták be.