SZÉKESFEHÉRVÁR PORTÁL VAKOK ÉS GYENGÉNLÁTÓK SZÁMÁRA
(ingyenes felolvasó program letöltése)     Váltás a grafikus oldalra
Hírek
 
  Közélet  -  2010. 08. 19.
Ünnepi Közgyűlés Augusztus 20. tiszteletére - Díszpolgár lett Kovács Ferenc mesteredző
 Az idei ünnepi közgyűlésen a díszpolgári címet Kovács Ferenc mesteredző vehette át, akinek irányítása alatt a Videoton az UEFA kupa döntőig menetelt 1985-ben. Postumus részesült az elismerésben dr. Ágoston Béla főorvos és Schulz István építészmérnök. A város Tiszteletbeli Polgára lett Kozma Imre atya Máltai Szeretetszolgálat alapítója, Stefan Weber építészmérnök, aki Fehérvár hangja Schwäbisch Gmündben, valamint a lengyel Janusz Karpinski, aki a nemzetközi kapcsolatok igazgatója Opoléban.
 
Ünnepi beszédében dr. Bóka Viktor jegyző kiemelte, hogy házat és hazát csak pontos, precíz elképzelések szerint lehet építeni. "Nemzeti közmegegyezés nélkül nem valósíthatjuk meg európai álmainkat." - tette hozzá.
 
 Az ünnepi közgyűlésen elsőként Fehérvár új Díszpolgára, Kovács Ferenc vehette át az elismerést, akinek munkáját Viniczai Tibor polgármesteri feladatokkal megbízott alpolgármester méltatta. "A Videoton sikerének titka egyszerűen a rengeteg munka és mérkőzés volt. A felkészítés személyreszóló volt és Kovács Ferenc mesteredző figyelt a legapróbb részletekre is. Irányítása alatt a Vidi soha nem nyert bajnoki címet, de  hány magyar bajnokcsapat adná oda láthatatlan címeit, ha azt ígérnék neki, hogy a következő szezonban UEFA Kupa döntőt fog játszani a Real Madrid ellen, s még győz is Madridban?" - tette fel a kérdést Viniczai Tibor. A kitüntetett meghatottságának adott hangot. "Tiszta szívemből végeztem a munkámat és ez a munka nem csak az UEFA kupa menetelésben nyilvánult meg, hanem a többi mérkőzés is sikeres volt. Büszke vagyok rá, hogy a város elismert"- tette hozzá Kovács Ferenc.
 
 Dr. Ágoston Béla főorvos és Schulz István építészmérnök posthumus kapta meg a Díszpolgári címet. „2010. tavaszán megdöbbentő hír járta be Székesfehérvárt 73 éves korában, otthona kertjében elhunyt dr. Ágoston Béla. Székesfehérváron és a térségben nincs olyan ember, aki ne ismerte volna a Bory hagyaték kutatóját és őrzőjét. Bory Jenő unokájaként a Bory-vár Alapítvány szóvivőjeként fáradhatatlanul népszerűsítette a Bory-várat.” - mondta méltatásában Cser-Palkovics András Ágoston Béláról, aki már csak az égi fehérvári kultúrában, de méltán viseli mostantól a Székesfehérvár Megyei Jogú Város Díszpolgára kitüntető díjat.
 
Székesfehévár másik posthumus díszpolgárát, a 2010-ben elhunyt Schulz István okleveles építészmérnököt Márton Zoltán, a szociális bizottság elnöke méltatta. "Schulz István sokrétű tevékenységével, tudásával, szervező és tanító munkájával az épített és védett örökségünk szolgálatában elévülhetetlen érdemeket szerzett Székesfehérváron és Fejér Megyében." - emelte ki beszédében.
 
Székesfehérvár Tiszteletbeli polgára lett Kozma Imre atya, akit Viniczai Tibor polgármesteri feladatokkal megbízott alpolgármester méltatott. "A Győrzámolyi születésű Kozma Imre ifjú korában dolgozott káplárként, majd lelkész, illetve plébános lett és 1989-ben történt az életében valami, ami azóta is meghatározza mindennapját, tevékenységét. Meglátogatta őt a Németországban élő Csilla von Boeselager bárónő a zugligeti családi plébánián és beszélgetésükből karitatív együttműködés kezdődött. Az 1980-as évek végén már Magyarországon is lehetővé vált, hogy jótékonysági szervezetek alakuljanak, így sok segítőtársaival együtt Kozma Imre elnökletével megalakult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat." - emelte ki gazdag életművéből Viniczai Tibor.
 
Tiszteletbeli polgár lett Stefan Weber építészmérnök is, akiről Schwäbisch Gmünd-i kollégái azt mondják, „Fehérvár hangja Schwäbisch Gmündben.”  Szintén a város Tiszteletbeli polgára Janusz Karpinski, aki a nemzetközi kapcsolatok igazgatója Opoléban. Méltatásában Vargha Tamás tanácsnok a lengyel tragédia pillanataira emlékeztette a hallgatóságot Zbignew Herbert versét idézve, majd a két testvérváros, Opole és Fehérvár szoros kapcsolatáról beszélt, ami a kultúra és a sport területén is megnyilvánul.
 
Pro Civitate díjat vehetett át dr. Kuchár Ferenc főorvos, akinek nevéhez fűződik a Szent György Kórház „aranykora”, valamint Láng Hugóné, az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület volt vezetője is, aki végleges nyugdíjba vonulását követően sem tudott csak csupán a családjának élni és akinek mindig fontosabb volt, hogy a nagy család, szeretett városa, Székesfehérvár elvárásainak is eleget tegyen. Pro Civitate díjban részesült Tölgyesi Ferencné igazgató, aki az 1981-ben alapított Hétvezér Általános Iskola vezetésére kapott megbízást, s azóta is annak igazgatója. Pro Civitate díjjal ismerték el Újházi Péter festőművész munkásságát is. A Székesfehérváron élő és alkotó művész 1971 óta állít ki itthon és külföldön, alkotásai a hazai közgyűjteményeket gyarapítják, de több munkája megtalálható Németországban is. Posthumus kapott Pro Civitate díjat Pap László nyugalmazott középiskolai tanár, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat egykori ügyvezető igazgatója. 
 
Kitüntetettek névsora
 
Díszpolgári cím: 
1. Dr. Ágoston Béla főorvos - posthumus
2. Kovács Ferenc mesteredző
3. Schulz István építészmérnök - posthumus
 
Tiszteletbeli polgár cím:
1. Kozma Imre atya Máltai Szeretetszolgálat
2. Stefan Weber építészmérnök (Schwäbisch Gmünd)
3. Janusz Karpinski nemzetközi kapcsolatok igazgatója (Opole)
 
Pro Civitate díj:
1. dr. Kuchár Ferenc főorvos
2. Láng Hugóné, az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület volt vezetője 
3. Pap László tanár - posthumus
4. Tölgyesi Ferencné igazgató  
5. Ujházi Péter festőművész
 
Székesfehérvárért díj: 
1. Gajda Péter tanár
2. Dr. Juhász Árpád főorvos
3. Kocsis György
4. Dr. Lakner József tanár
5. Mohai Judit tanár
6. Móder Józsefné igazgató
7. Dr. Móré Attila vállalkozó
8. Reé Géza népművelő
9. VIDEOTON UEFA labdarúgó csapat
10. Zsohár Melinda újságíró
 
Deák Dénes díj:
Dr. Farkas Gábor ny. levéltár igazgató
Hírportál
Önkormányzat
Civil
Kultúra
Turizmus
Ifjúság
Gazdaság
Sport
Egészség
Oktatás
Sajtó
Karrier