2024. Szeptember 04. Rozália, Róza, Ida

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
  Gazdaság  -  2012. 10. 11.
Már az interneten sem bújhatnak el a feketén árusítók
A Fejér megyei adóellenőrök tapasztalata szerint az online piactereken viszonylag nagy számban tűnnek fel olyan magánszemélyek, akik bejelentkezés és adófizetés nélkül meglehetősen nagy összegben kereskednek. Ezek a magánszemélyek több ezer terméket adtak el egy-két éven belül, így egyértelmű, hogy nem az otthon elhasználódott, kinőtt ruhákat, megunt tárgyakat értékesítették. Az esetek többségénél már előre sejthető volt az adóelkerülés, ezért adóvizsgálatra került sor.
 
 A NAV Fejér Megyei Adóigazgatósága munkatársai az online piactereken árusító magánszemélyeket vizsgálták, akiknél feltételezhető volt internetes aukciós portálokon történő termékek nagyszámú értékesítése. Az előzetes adatgyűjtéskor kiderült, hogy az áruk hirdetése során leginkább az „új” és „újszerű” jelzőket használták, mely arra engedett következtetni, hogy itt nem egy hétköznapi eladásról van szó.
 
 Olyan vizsgált magánszemélyek esetében, aki 1500-2200 darabos termék-értékesítést végez rövid időn belül, már nem beszélhetünk eseti értékesítésről, ezért náluk az ingó értékesítéssel kapcsolatos adófizetési kötelezettség nem állta meg a helyét. Az értékesítéseket olyan gyakorisággal végezték a vizsgált magánszemélyek, amelyek már nem tekinthetőek eseti jellegűnek, hiszen ez már olyan üzletszerű tevékenység, mely önálló tevékenységből származó jövedelmet eredményezett számukra.
A rendszeresség esetében mindegy, hogy a tevékenységet nyereség vagy haszonszerzés céljából végzik-e, a hangsúly az ismétlődésen van, míg az üzletszerűség feltételez egy bizonyos mértékű nyereségre irányultságot. Az üzletszerűség vizsgálata során az értékesített tétel mennyiségét, az értékesítés körülményeit, valamint az életszerűséget kell figyelembe venni.
 
 Védekezésként a vizsgált magánszemélyek arra hivatkoztak, hogy hasznot nem is realizáltak az eladások során – ezzel szemben az adóellenőrök több millió forintos összeget mutattak ki és állapítottak meg. Ezeknél az eseteknél jellemzően bevétel eltitkolással találkoztak az adóellenőrök.
 
 Előfordult például olyan eset, hogy az ellenőrzött magánszemély azt állította, hogy csak a család kinőtt cipőit, ruháit értékesítette, de állítása megbukott, mert kiderült, hogy több ezer darabról volt szó.
 
 Volt olyan magánszemély, aki bontatlan csomagolású autó-felszerelési cikkeket, riasztókat adott el igen nagy mennyiségben, de volt olyan is, aki beismerte az üzletszerű tevékenység folytatását.
A revizorok általános tapasztalata volt, hogy a vizsgált magánszemélyek egyike sem szerepeltette bevallásában az internetes kereskedelemből származó jövedelmét.
 
 Az ellenőrzés hatására több magánszemély vállalkozói igazolványt váltott ki, tevékenységét a jogszabályok előírásainak megfelelően folytatja.

Oldal küldése emailben    Oldal nyomtatása

Adóiroda

Ügyfélszolgálat

Főépítészi Iroda

Ügyintézés
   Webkamera

Belépés

Hírek