2024. Szeptember 07. Regina

MENÜ

Önkormányzat

Polgármesteri Hivatal

Intézmények

Gazdasági Társaságaink

Környezetvédelem
 


Hirdetés
Digitális közműtérkép, közmű-alaptérkép rendelés
 
 Gazdaság - 2010. 01. 20.
Elhúzódó válság a munkaerő-piacon: a kisvállalkozásoknak a legnehezebb
A Közép-Dunántúli Régióban egy éven belül 44%-al nőtt a munkanélküliség, jelenleg 62 ezren keresnek munkát. A válságot most a kis és mikrovállalkozások szenvedik meg legjobban, egyre nagyobb számban bocsátják el alkalmazottaikat - mondta Pákozdi Szabolcs, a Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ szakmai főigazgató-helyettese a székesfehérvári Rugalmas Foglalkoztatási Konferencián.
 
Pákozdi Szabolcs, a KDRMK szakmai főigazgató-helyettese szerint lassan egy évtizede állandósult az EU átlagnál jóval alacsonyabb szintű foglalkoztatottság Magyarországon. Ennek oka elsősorban a nagyon magas inaktivitás és az alacsony munkakeresési intenzitás. A bérekhez képest rendkívül magasak a munkába járás költségei és gyenge a munkavállalásra való ösztönzés is. Ezt mutatja, hogy Magyarországon a legalacsonyabb a foglalkoztatási ráta az EU-ban. A gazdasági válság miatt a Közép-Dunántúli Régióban egy éven belül 44%-al nőtt a munkanélküliség, 2009 decemberében 62 071 főt keresett állást. A rövidtávú munkaerőpiaci prognózis sem kecsegtető. 2009 őszén 737 vállalkozót kérdeztek meg a régióból, hogyan látják a 2010-es évet. Az első félévre csak 16,8%-uk várja, hogy jó lesz az üzleti helyzete. 53,1%-uk szerint kielégítő lesz az üzlet, míg 30,2% szerint kifejezetten rossz helyzetben lesznek 2010 első felében. Pákozdi Szabolcs szerint a csoportos létszámleépítések száma csökkent a multinacionális cégeknél és nagyvállalatoknál, ugyanakkor a válság most jobban sújtja a kis és mikrovállalkozásokat.
 
A jövőre vonatkozóan a szakemberek szerint Magyaország is közelebb kerül majd az EU átlaghoz az atipikus munkavállalási formák tekintetében. Nálunk jelenleg a munkavállalók 4%-át érinti a részmunkaidejű foglalkoztatás, az EU-ban 17,7%-os az átlag. Ugyanez a heyzet a távmunkával, ami nálunk gyakorlatilag nem létezik, 1-2%-ra becsülik az arányát. Az EU átlag ezzel szemben 6-7%-ot tesz ki.

Oldal küldése emailben    Oldal nyomtatása

Adóiroda

Ügyfélszolgálat

Főépítészi Iroda

Ügyintézés
   Webkamera

Belépés

Hírek